3.9 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceStavební spoření v Česku zřejmě stát přestane podporovat

Stavební spoření v Česku zřejmě stát přestane podporovat

Česká vláda zvažuje, že podporu stavebního spoření zcela zruší.
Česká vláda zvažuje možnost, že by změnila nebo úplně ukončila státní podporu stavebního spoření. Připustil to ministr financí Zbyněk Stanjura v souvislosti se snahou hledat úspory v rozpočtu na příští rok. Informuje o tom zpravodajka TASR v Praze s odvoláním na server Novinky.cz.

Maximálně 80 eur
Podle českého premiéra Petra Fialy je diskuse o změně státní podpory stavebního spoření na místě. Je to podle něj nejlepší cesta, jak najít pomoc nejpotřebnějším. Konkrétní návrh zatím nemají.

Příspěvek státu ke stavebnímu spoření aktuálně představuje maximálně 2000 korun (přibližně 80 eur). Ročně to stát vyjde přibližně na čtyři miliardy korun (přibližně 162 milionů eur).

Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéty Pekarové Adamové je debata na začátku. „Dosavadní podpora by se dala například přesměrovat na investice do energetických úspor, aby co nejvíce domácností mělo svůj nezávislý zdroj energie, který je nejen ekologičtější, ale také levnější,“ uvedla předsedkyně.

Ušetřené peníze
O změně chtějí diskutovat i Piráti. Jejich předseda Ivan Bartoš však uvedl, že trvají na tom, aby ušetřené peníze směřovaly opět na podporu bydlení či na rekonstrukce.

Lidovci z KDU-ČSL však ukončení státní podpory při stavebním a důchodovém spoření odmítli. Změna by se podle nich mohla negativně dotknout 3,2 milionu lidí. Dokud není nalezeno jiné řešení, státní podporu podle lidovců nelze zrušit.

Podle Asociace českých stavebních spořitelen by důsledkem omezení státní podpory mohl být pokles zájmu o stavební spoření, což by následně snížilo nabídku úvěrů na bydlení.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek