3.9 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceCeny elektřiny v Evropě stoupají, dosáhly nových rekordních maxim

Ceny elektřiny v Evropě stoupají, dosáhly nových rekordních maxim

Ceny se více než zdvojnásobily. Pociťují to zejména domácnosti.
Ceny elektřiny v Evropě vyskočily na nová rekordní maxima, když se referenční kontrakt na německou elektřinu dostal poprvé nad 500 eur. To zvyšuje tlak na domácnosti i firmy. Nejhorší energetická krize v Evropě za desetiletí, která může stáhnout ekonomiku regionu do recese, se zřejmě natáhne hluboko do příštího roku. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Bloomberg.

Cena referenčního kontraktu na elektřinu v Německu s dodávkou v příštím roce na evropské energetické burze EEX vzrostla v úterý až o 6,4 procenta na 508 eur za megawatthodinu (MWh). V průběhu uplynulého roku vyskočila téměř o 500 %, když hlavní příčinou bylo omezování dodávek ruského plynu. Jen za uplynulé dva měsíce se více než zdvojnásobila.

Evropské vlády připravují nouzové plány
Prudké zdražování energií pociťují domácnosti stejně jako průmysl a způsobilo zrychlení inflace na nejvyšší úrovně za desetiletí. „Čím déle bude tento růst cen pokračovat, tím více to bude pociťovat celá ekonomika,“ uvedl ekonom poradenské společnosti Oxford Economics Daniel Kral. „Velikost tohoto růstu ani velikost této krize nejsou srovnatelné s ničím v uplynulých desetiletích.“

Evropské vlády připravují nouzové plány pro případ nedostatku elektřiny během zimy. Některé například uvažují o přídělovém systému pro některá odvětví, aby zajistily pokrytí spotřeby základních odvětví ekonomiky.

Omezení způsobuje také sucho a výpadek atomových kapacit
Kromě omezení dodávek ruských energií je dalším důležitým faktorem výpadek atomových kapacit ve Francii, která bývala tradičním exportérem elektřiny. Aktuálně naopak musí elektřinu dokonce dovážet a jeho sousedé jsou tak více závislí na plynu.

Navíc sucho a extrémní teploty způsobily vysychání řek, což snížilo produkci vodních elektráren v některých zemích. Pod sezónními normami je také výroba elektřiny z větru.

Ceny termínovaných kontraktů na elektřinu v úterý vzrostly na nové rekordy i ve Skandinávii. Kontrakt na francouzskou elektřinu v pondělí (15. 8.) uzavřel na rekordním maximu 636,50 eura za MWh.

V úterý pokračovaly v růstu i ceny zemního plynu v Evropě. Referenční kontrakt na plyn s dodávkou v září na burze v Amsterdamu stoupl až o 8,8 % a dostal se nejvýše od začátku března.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek