4.9 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyDeset tipů, jak si co nejlépe užít každý víkend

Deset tipů, jak si co nejlépe užít každý víkend

Aby byly dva volné dny ve znamení pohody, měli byste se na ně připravit.

Těšíte se na něj celý týden a když je tady, vlastně máte pocit, že jste si ani pořádně neodpočinuli. Víkend často proletí jako voda a člověku se zdá, že ho nevyužil naplno, že něco nestihl nebo se nedokázal dostatečně uvolnit.

Někdy se stačí podívat na rutinu, která je součástí životů úspěšných a šťastných lidí kolem vás a během víkendu ji zakomponovat i do svého vlastního programu.

Možná budete mít díky některým tipům produktivnější dny, během kterých se stihnete i relaxovat a dobít energií. Tady je deset našich:

 1. Udělejte si plán
  Možná vás při pocitu z nevyužitého víkendu ubíjí zejména fakt, že jste ho nechali jen tak běžet a nevěnovali jste se ničemu konkrétnímu. Ideální je udělat si ještě během týdne plán, co byste chtěli zažít a stihnout.

Netřeba mít podrobně stanovenou každou minutu dne, ale vytyčit si alespoň dvě či tři hlavní věci, kolem kterých se bude váš víkend točit. Zároveň je třeba si uvědomit, že nedokážete stihnout všechno a to by ani nemělo být vaším cílem.

 1. Odložte technologie
  Dopřejte si digitální detox. Pokud trávíte celý týden u počítače, zkuste jej tentokrát nezapínat. Pokud přes týden zvyknete jen tak bezmyšlenkovitě sedět před televizí, o víkendu se tomu vyhněte.

I telefon berte do ruky jen v nutných případech. Jakmile o víkendu technologie odložíte, zjistíte, kolik času vám zůstane, abyste své chvíle naplnili něčím unikátním a neobyčejným, na co během týdne nemáte čas.

 1. Neprospěte oba dny
  Ano, je lákavé vyspávat dopoledne, zejména po bouřlivém večeři, který člověk stráví do noci někde venku, na oslavě či v baru. Obíráte se však o drahocenný čas.

Pokud jste přesvědčená, že musíte dohnat spánek, který vám chybí během týdne, uvědomte si, že denní vylíhování nikdy nebude rovnocenné s kvalitním nočním spánkem. Víkendové dobíhání spánkového dluhu nefunguje ani podle výzkumů jako kouzelná hůlka. Vytvořte si pravidelný režim kvalitního odpočinku a budete moci fungovat ve víkendovém režimu hned od rána.

 1. Najděte si čas na sebe o samotě
  V rychlém pracovním tempu je pravděpodobné, že máte méně času na úplné zastavení a ponoření pouze do sebe, svého nitra, myšlenek a pocitů. Člověk pak nestíhá pořádně vnímat a analyzovat, co se v něm děje a hrozí, že ustrne na jednom místě – co se týká problémů, nevyřešených životních otázek a podobně.

Najděte si během víkendu chvíli, kterou věnujete výlučně sobě. Může jít o meditaci, psaní deníku nebo obyčejných pár minut, kdy zavřete oči a vnímáte pouze své tělo a myšlenky.

 1. Změňte rutinu a navštivte nová místa
  Narušte svou víkendovou rutinu. Pokud se vaše sobota začíná vyběhnutím nákup, vařením oběda a úklidem, změňte to. Po čase vás takové schéma může ubíjet. Pokud různé činnosti přece jen potřebujete nutně provést, spojte příjemné s užitečným.

Navštivte místa, na kterých jste ještě nebyli, například vzdálenější tržiště a ne potraviny hned za rohem. To platí iv otázce plánování víkendového volného času – zahrňte do něj cestování do okolních i vzdálených lokalit, které jste již dlouho chtěli navštívit.

 1. Socializujte se novým způsobem
  Nezapomeňte se o víkendu věnovat i svým přátelům, rodině a známým. Zorganizovat si společný čas je vhodné pár dní předem, abyste si mohli vše v klidu naplánovat a domluvit se. Nebojte se také vyzkoušet nové způsoby setkání.

Vymyslete například společnou snídani nebo oběd, případně přímo piknik někde venku. Každý přinese něco svého a najdete nový způsob, jak trávit společný čas. Pokud je nějaká aktivita, kterou jste už chtěli dlouho vyzkoušet, zapojte do ní i okruh blízkých, ať už je to turistika, společný kurz, herní večer nebo jen „obyčejný“ koncert.

 1. Žádný stresový úklid
  O víkendu se většinou celá rodina zapojuje do úklidu, v tom horším případě zůstává tato činnost na ženu. Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu, rovnou vyhoďte náročný a zdlouhavý sobotní úklid ze svého programu a objevte nový způsob.

Slyšeli jste například už o zónovém úklidu? Tento typ odstraňování nepořádku vám ukáže, jak efektivně a rychle uklidit během týdne, přičemž mu věnujete pouhých 20 minut denně. A výsledek není jen čistý byt, ale také volné víkendy.

 1. Vyhněte se alkoholu
  Nebo přesněji, vyhněte se stavu opilosti a následků, které z něj plynou. Víkendové večery lákají na večírky a párty, v jejichž rámci se chtějí lidé často uvolnit, ale někdy nedokážou odhadnout pravou míru.

Zkuste přežít tyto chvíle s čistou hlavou a bez rizika, že druhý den nevstanete z postele pro nesnesitelnou migrénu.

 1. Něco dožeňte
  Jistě, víkendy jsou o tom, abyste zabavili, načerpali nové síly a odpočinuli si. Ale zároveň mohou být dobrou příležitostí, abyste dohnali věci, které možná během týdne (nebo dlouhodobě) odkládáte.

Zahrňte do svého programu některé z nich, ať už jde o tvůrčí aktivitu, vyřešení nějaké finanční otázky, koupi dárku nejlepší kamarádce nebo jen posezení nad novinami, které jste si přes pracovní dny nestihli přečíst. Když se odkládané věci pověnujete, budete mít pocit, že jste během víkendu stihli něco důležitého.

 1. Něco odložte
  Mnohé činnosti, které pravidelně děláte o víkendu, můžete udělat vlastně kdykoliv. Sem patří například dokončování práce, které jste se měli věnovat během týdne, nákupy, mytí auta či zaplacení účtů.

Naučte se o víkendu i vypnout a práci, kterou můžete udělat přes běžný den, odložte. Ostatní činnosti si například časově „zmanažujte“ tak, abyste je stihli vybavit například ještě před prací, v rámci polední přestávky nebo po práci. Mělo by jít samozřejmě o drobnosti, které vybavíte rychle, ale zároveň víte, že vás o víkendu obírají o klid i čas na něco, co opravdu chcete dělat.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek