9 C
Brno
Pátek, 2 června, 2023
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyŠroubový kompresor: Jak ze stlačeného vzduchu odstranit olej?

Šroubový kompresor: Jak ze stlačeného vzduchu odstranit olej?

Pokud alespoň trochu rozumíte principu fungování jakéhokoliv kompresoru, pak určitě víte, že k jeho bezproblémovému fungování je třeba olej. V útrobách tohoto relativně sofistikovaného přístroje probíhá takzvané ztrátové mazání, což znamená, že se nepatrné množství oleje dostává i do produkovaného stlačeného vzduchu. Šroubový kompresor tak může produkovat kondenzovanou vodu obsahující olej, což určitě není dobrá zpráva.

Jak olej odstranit?

Šroubový kompresor se v nezkušených rukou může stát relativně velkou hrozbou pro životní prostředí. Zařízení je totiž mazané olejem, jehož nepatrné množství se dostává do stlačeného vzduchu. Ten následně kondenzuje, přičemž výsledkem je voda obsahující olej. Tu pochopitelně nemůžete vylít do kanalizace, protože při větším množství by hrozila ekologická katastrofa. Řešením je naopak pořízení separátoru, který veškerý olej z vody odstraní.

Jak separátor funguje?

Možná si nyní říkáte, že separátor funguje na velmi složitém principu. Opak je pravdou, protože kondenzát, jenž šroubové kompresory vyloučí, je shromažďován ve sběrné nádobě. Odstředivá síla následně zajišťuje oddělení veškerých fyzických nečistot, a pak kondenzát putuje do hlavní nádrže. Zde postupně dochází ke gravitačnímu odloučení oleje, přičemž výsledkem je přefiltrovaná voda bez jakýchkoliv známek oleje.

Kolik separátor stojí?

Šroubové kompresory pro nepřetržitý provoz jsou velmi užitečná zařízení, která najdou své uplatnění nejenom v průmyslových provozech. Zajímáte-li se alespoň trochu o ochranu životního prostředí, pak byste měli investovat do kvalitního separátoru. Díky němu dojde k oddělení stopového množství oleje od kondenzované vody, které se následně můžete bez větších obav zbavit.

Ekologické dopady vašeho provozu určitě nepodceňujte. Součástí kompresorové soustavy by pochopitelně měl být i separátor, který se postará o odstranění oleje. 

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek