3.9 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceInflace dosahuje nejvyšších hodnot od začátku tisíciletí

Inflace dosahuje nejvyšších hodnot od začátku tisíciletí

Meziročně inflace od ledna loňského roku bez přestávky roste.

Spotřebitelské ceny zboží a služeb v říjnu 2022 meziměsíčně poskočily o 1,2 procenta a průměrná úroveň zdražování z měsíce na měsíc v letošním roce je 1,3 procenta.

Meziročně inflace od ledna loňského roku bez přestávky roste a momentálně s hodnotou 14,9 procent dosahuje nejvyšších hodnot od začátku tisíciletí. Informoval o tom Statistický úřad SR.

Největší vliv na celkovou inflaci mají dynamicky rostoucí ceny ve dvou oborech – potraviny s nealko nápoji a bydlení s energiemi, které tvoří téměř polovinu výdajů domácností. Potraviny byly aktuálně meziročně dražší o 26,8 procent i nealkoholické nápoje rostly dvouciferným tempem již čtvrtý měsíc.

Vyšší ceny v oboru doprava dlouhodobě podporované zejména dražšími pohonnými látkami v říjnu mírně snížily dynamiku nárůstu ve srovnání s loňským rokem na 20,4 procenta.

Index spotřebitelských cen se v říjnu 2022 meziročně zvýšil za domácnosti zaměstnanců o 14,6 procent, za nízkopříjmové domácnosti o 15,5 procent, za domácnosti důchodců o 16,4 procenta.

V souhrnu za deset měsíců roku 2022 se spotřebitelské ceny meziročně v průměru zvýšily o 12,2 procent (za domácnosti zaměstnanců o 12,1 procent, za nízkopříjmové domácnosti o 12,4 procent, za domácnosti důchodců o 13,3 procent).

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek