3.9 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůPodnikáníDosah snížení DPH pro gastro by byl 110 milionů eur, řekl Matovič

Dosah snížení DPH pro gastro by byl 110 milionů eur, řekl Matovič

Snížení DPH na deset procent by podle ministra financí bylo spojeno s výpadkem příjmů státu.

Úleva na DPH pro gastro pomůže sektoru jen v menší míře, protože mnohé transakce byly v minulosti vykázány na úrovni šedé ekonomiky. Snížení DPH na deset procent by bylo přitom spojeno s výpadkem příjmů státu. Dosah by byl 110 milionů eur, které momentálně není čím vykrýt.

Během Hodiny otázek v Národní radě to uvedl ministr financí Igor Matovič. „Snížení DPH jako takové nepřispěje k poklesu cen ani k vyšší konkurenceschopnosti sektoru. Nižší DPH se projeví primárně ve vyšších příjmech podnikatelů,“ poznamenal. Zároveň podotkl, že DPH mezera pro ubytování a stravování ve výši 65 procent patří mezi nejvyšší v ekonomice.

Institut finanční politiky podle ministra při návrhu na snížení DPH pro gastroprovozy vyčíslil dosah přibližně 110 milionů eur i po zohlednění toho, že by tito podnikatelé více přiznávali své tržby. „Zažíváme těžké časy, přibližně sedm miliard eur jdeme dát do řešení energetické krize, tohle by bylo dalších 100 milionů eur, na které momentálně nemáme zdroje, čímž bychom to vykryli,“ prohlásil Matovič.

Zároveň dodal, že s cílem snížit daňové úniky přišly s novelou zákona o používání elektronické registrační pokladny. Občané by měli mít v případě jejího schválení možnost získat zpět část částky, kterou za zboží zaplatili, po nahrání bločku do mobilní aplikace.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek